2017. november 17., péntek

Erb Farnosti Narodenia Panny Márie – Janík (M. Glejtek, 2017)


Pre potreby erbu farnosti máme k dispozícii historické pramene. Zachované odtlačky pečatidla jasne pochádzajú zo začiatku 19. storočia a pečatidlo patrilo farnosti (ako o tom hovorí kruhopis pečate). V takýchto prípadoch je historicky a heraldicky najšťastnejším riešením, ak môžeme použiť najstarší známy artefakt – symbol farnosti ktorý existuje. Podobne sa postupuje aj pri pečatiach a erboch miest, obcí, atď.
V našom prípade je situácia veľmi zaujímavá a netypická tým, že pečať obnovenej farnosti (1810) nenesie symboliku zasvätenia farského kostola – Narodenia Panny Márie. Nachádza sa tam Baránok Boží (Agnus Dei) s labarovou zástavou. Ide o typický kristologický motív, s ktorým sa u rímskokatolíckych farností a farárov stretávame intenzívne už v 17. – 18. storočí. V reformovaných farských spoločenstvách v Uhorsku nejde o typickú ikonografickú schému.
Hoci momentálne nepoznáme dôvody, prečo Farnosť Janík použila vo svojej pečati práve Baránka Božieho, historická korektnosť je to motív naozaj nečakaný a zaujímavý.

Z týchto dôvodov považujem použitie symbolu pečate farnosti za dôležité a bol by som rád, aby sme túto historickú a ikonografickú kontinuitu dodržali. Verne som sa snažil štylizovať aj baránka aj troška netradičné zobrazenie krížovej zástavy, aby sme sa naozaj držali pečatného motívu.

Zároveň je ale potrebné vyjadriť v novom erbe aj súčasné mariánske patrocinium. S ním sa farnosť ako spoločenstvo identifikuje a nebolo by správne opomenúť ho. Sú to vlastne dve kritériá ktoré považujem za dôležité:

- historické hľadisko – stará pečať farnosti
- pastoračné hľadisko – farské patrocinium

Pannu Máriu som v erbe vyjadril dvomi spôsobmi. Jednak je to modrý tvar štítu, ktorý je jasne mariánsky. Je to zvýraznené aj tým, že baránok ako kristologický motív býva väčšinou vkladaný do červeného štítu (symbol mučeníctva). Okrem toho som do erbu vložil jeden jasný mariánsky symbol. Je to hviezda, jeden z hlavných atribútov Panny Márie a aj pekný symbol narodenia. Tá má nie typických šesť hrotov, ale sedem, takto býva často vyjadrovaná Sedembolestná Panna Mária. Tým je mariánska symbolika v tomto erbe ešte viac zvýraznená.

Pažiť na ktorej stojí baránok je aj v erbe pečate a zelenú farbu som vybral ako najlogickejšiu konvenčnú pre lúku, na ktorej stojí baránok. Aj esteticky ladí s ostatnými farbami.

Nad štítom je čierny klobúk s dvomi čiernymi strapcami, ako to podľa pravidiel cirkevnej heraldiky náleží erbu farnosti a farára.

Takže toľko môj návrh, rozmýšľal som nad tým naozaj dosť, a takéto riešenie považujem za naozaj najlepšie. 

S pozdravom Miroslav Glejtek                                                         Nitra, 6/11/2017

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése